Mike Tyson Hikayesi

Mike Tyson ile ilgili küçük bilgi vermek isterim daha sonra bir gazateci ile arasında geçen diyaloğa şait olacaksınız. Mike Tyson Boks tarihinde tüm zamanların en asi oyuncusu olarak tanınmaktadır. Lakabı “Demir Mike”tır. Michael Gerard Tyson Müslüman olduktan sonraki adı Malik Abdul Aziz‘dir.

1,78 cm boyunda ve 98–100 kg ağırlığındaki boksör Mart 1985’te yaptığı ilk profesyonel maçında rakibini 1. rauntta 8. saniyede nakavtla yendi. 20 yaşında dünyanın en büyük boksörleri arasında adı geçmeye başladı ve kısa süre sonra Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu unvanını kazandı (1986). Aynı zamanda en genç ağır siklet boks şampiyonu oldu. Rakibi olan Trevor Berbick’i 2. rauntta nakavt etmiştir. Mike Tyson 1988 yılında bir başka dev Larry Holmes’u da nakavt etmiştir. Çenesi çok sağlam, ve hiç nakavt olmamış olan Larry Holmes, Mike Tyson karşısında 4 raunt dayanabildi. Yine 1988 yılında bir başka çenesi sağlam ve hiç yenilmemiş, nakavt olmamış Michael Spinks’se karşı da galibiyet kazanmıştır. Mike, 1. rauntta nakavt etmiştir. 1990’a kadar yaptığı 37 maçın tamamını kazanan Tyson, ilk mağlubiyeti 1990 yılında Buster Douglas ile yaptığı karşılaşmada aldı ve WBC, WBA, IBF kemerlerini kaybetti.

Mike Tyson Röportaj:

Dünyanın en ünlü boksörleri den Mike Tyson’a bir gazateci sorar:? “Başarınızın bu denli uzun ve kalıcı olması özel bir yaşam tarzı gerektiriyor olmalı. Böyle bir insan üstü durumu ve motivasyonu nasıl sağlıyorsunuz?”

Mike Tyson şöyle cevap verir: “Bir şeyi başardığınızda o şey konuyu kapatmanıza izin vermez. Konu, başkaları için kapanmıştır. Sizi sevenler yeni başarılar beklerken, içinizden bir ses de bunu korumalısın der! Kendinizle yetinmeye başladığınızda, azalmaya başlarsınız.

Gazeteci bu sefer tekrar sorar: “Peki, hiç mi halsizlik yaşamıyorsunuz?” Mike Tyson şöyle cevap verir: ” İçimden gelmediği zamanlar oluyor. Ne zaman antrenman yapmaya isteksiz olsam, o zaman rakibimi düşünürüm. Bilirim ki, planlı ve hareketli yapıyordur. Çünkü bir şampiyonun rakibi olmak bunu gerektirir. En az çalışması gerekir. Benim ise böyle bir lüksüm yok, ben her zaman bir şampiyondan daha fazla çalışmak zorundayım.

İnsanın En Büyük Rakibi He zaman Kendisidir. Bunu Korumak için Kişinin Her Gün Bir Şampiyon Gibi Çalışması ve Yaşaması Gerekmektedir

2 Yorumlar

 1. HATİCE KIRÇAY
  16 Ağustos 2020 - 17:21

  merhbalar ali bey yazılarınız dikkatimi çekti ve çok etkileyici taktikleriniz var. network üzerine bir firmada ekip yönetiyorum .. online olarak ekibim adına sizden eğitim talebinde bulunsam mümkünmüdür ,maliyeti nedir? döünüşünüzü bekliyorum.. iyi çalışmalar.

  Cevap Yazın
  • alicilek
   29 Ağustos 2020 - 11:22

   Merhabalar, öncelikle geç dönüşüm için kusura bakmayın. Tabiki destek olmak isterim. Konu ile ilgili mail atacağım. Sağlıklı günler dilerim.

   Cevap Yazın

Yorumlarınızı Bekliyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.