Referansın Kim?

Referansa kimler yazılır diye soran çok olur. Referansın kim hikayesinde referans alma yöntemlerin yanında, kimin referans olduğunun da önemini anlatan önemli bir hikayedir.

Herhangi bir köyün birinde, tüm ahalinin nefret ettiği bir adam ölmüş. İmam dahil ölüsünü yıkayıp gömmek istememiş. Yalancı, kumarbaz, sarhoş, hırsızlık dahi varmış. Tabi bunları yapması ölüyü ortada bırakmak anlamanı gelmez. Köydekiler düşünüp taşınmışlar. Birinin aklına dağın öbür tarafında tek başına yaşayan Ali gelmiş. “ Ali iyidir, ona gidip soralım, o yapabilir” diyerek yanına gitmişler. Olanı biteni, ölen kişinin kötülüklerini köylülere yaptıklarını açıkça anlatmışlar. “Ölüyü yıkayıp gömer misin?” Tabi demiş Ali. Ali usulünce yıkamış tek başına da gömmüş.

O akşam bütün köylüler ölen adamın cennette çok mutlu olduğunu görmüşler.  Sabah birbirleriyle bunu paylaştıklarında hepsinin aynı rüyayı gördüğünü anlayınca o adamın gerçekten cennette olduğuna kanaat getirmişler. Peki nasıl olurda bu kadar kötü adam orada olur diye düşünürken Alinin yanına gitmişler. Aliye rüylarını anlatmışlar özel olarak ne yaptın bu nasıl olurda cennette olur sormuşlar. Ali "özel bir şey yapmadım." Sadece “ey yüce Allah’ım bugüne kadar kimi kapıma gönderdiysen Tanrı misafiri diye kapımı açtım. Çok iyi ilgilendiğimi de düşünüyorum. Bu kez ben sana misafir gönderiyorum ona iyi bak dedim.” Daha ne desin demi?

Arkadaşlar ne yaparsanız yapın, nereye giderseniz gidin iş görüşmesi olur, satış olur, pazarlama olur, ama kimin referansı ile gittiğinizin önemi çok büyük olur.

Hikaye hakkında yorum yapmayı unutmayalım.

1 Yorum

  1. madil
    16 Nisan 2021 - 15:16

    Çok doğru ve güzel bir hikaye

    Cevap Yazın

Yorumlarınızı Bekliyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.