Sende Satış Temsilcisi Olabilirsin

Satış temsilcisi mi olmak istiyorsun? Hedef kitlen de kimler ile iletişime geçeceğini iyi tanı. Ürün hakkında bilgi sahibi ol. Satışına odaklan. Arkadaşlar satış; üretilen veya var olan ürünün ya da hizmetin bir bedel karşılığında kişilere devredilmesidir. Günümüz hayatında satış her alanımızda bulunmaktadır. Ama profesyonel satış mesleği için satış temsilcisi başlıca özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özellikleri tek tek anlatacağım, öncelikle küçük bir kişisel testi size sunacağım. Satış işindesiniz veya geçmek istiyorsunuz ama karar veremiyorsunuz, başarıp başaramayacağınızdan şüpheleriniz var. Bu test size yol gösterici olabilir.

Teste size uygun özellik tam kesinleşiyorsa evet diyelim. Evet dediklerimizi sayalım.

EVET mi, HAYIR mı

⇒ Verilen hedeflerime hiç itiraz etmem,

⇒ Hedef olduğu için değil satmak istediğim için satarım,

⇒ Prim kazanmasam da satış yapmak isterim,

⇒ Kendi kendimi çok iyi motive ederim,

⇒ Maddi açıdan rahatlamak için satarım,

⇒ Kendimi bu konuda hep geliştiririm,

⇒ Her zaman kazanmak isterim,

⇒ Moral bozukluğum en fazla 5 dakika sürer,

⇒ Reddedilsem de olumlu bir karşılık veririm,

⇒ Bana yapamazsın deseler de moralim hiç bozulmaz,

⇒ Kendime öz güvenim tamdır,

⇒ Olayı bir seferde anlarım,

⇒ İyi bir dinleyicimdir,

⇒ İnatçıyımdır,

⇒ Hırslıyımdır,

⇒ Gözlem yaparım,

⇒ Meydan okumayı severim,

⇒ Karşılaştırılmak hoşuma gider,

⇒ Kendimi kişisel gelişim üzerine geliştiririm,

⇒ Karşı tarafa güven veririm,

⇒ Aileme arkadaşlarıma işime sağdığım’dır.

17 ve üzerinde DÜRÜST bir şekilde evet cevabı çıktıysa,Sende Satış Temsilcisi Olabilirsin.

12 ve 16 arasında kaldıysanız işte burada kararsızım. Özellikle hangi şıklara evet cevabını verdiğinize bağlı olarak şansınız olduğunuzu düşünüyorum.

Evet, cevabı 12’nin altında kalanlar, bence yapacak başka iş bulun, bulamazsanız bile bu işi yapmayın zamanınız boşa gider.

Değerli okuyucularım; bu küçük bir test, satış kapatma, itirazlar ile başa çıkma gibi konulara değinmiyor. Ancak yukarıdaki özelliklere sahipseniz kesinlikle sende satışçı olabilirsin. Önemli olan karar vermek ve inanmak.

Satış temsilcisi başta olması gereken en önemli özellikler;

Olumlu Düşünme ve Kararlılık:

Bu meslek öyle bir meslektir ki olumlu düşünme yeteneğinin bu kadar hayati önem taşıdığı başka bir meslek yoktur. Çünkü reddedilmenin çok yüksek olduğu bir mesleğin içerisindesiniz. Burada önemli olan olumlu düşünmek ve kararlılıktır.

Kendine Güven ve Kendi Kendine Motive Etme:

Bu meslekte kendimize güven şarttır. Kendini bu işi yapacağına ikna edemiyorsan başkasını ikna etmemiz çok zor. Satış mesleğinde kendi değerlerinizle ayakta kalır ya da yere serilirsiniz. Meslektaşlarınız ve rakipleriniz aynı tepenin üstüne tırmanmaya çalışıyor olacaklardır. Gerçekten güven duyabileceğiniz tek kişi kendinizsiniz. Ayrıca motive olayı apayrı bir konudur. Bir satışçı açıkçası içten yanmalı motor gibi olmalıdır. Her zaman ne istediğimizi bilmeli ve onu elde etmek için kendinizi motive etmeniz gerekmektedir.

Korkusuzluk:

Korku aslında yetenekli olan satıcıların düşüşüne yol açabilir. Satıcılık mesleğinde yapılacak pek çok işi, satış tahmininde bulunmak, sunmak, kapatmak ve kayıt tutmak şeklinde basitleştirebiliriz. Bu işlerin bir kısmı sizi ürkütüp tereddüt etmenize neden olabilir. Buna izin vermemelisiniz. Buna izin verdiğiniz takdirde satıştan uzaklaşmış olacaksınız.

Çabuk ve kolay iletişim kurma yeteneği:

Aslında iletişim hayatımızın her alalında var. Özellikle satışçılar kendini sevdirmesi güven vermesi tamamen kendisinin kişisel gelişimi ile alakalıdır. Beğendikleri kişilerle iş yapmak insanların hoşuna gider.

İyi hayal gücü: Hayal gücünüzle heyecan yaratabildiğiniz zaman potansiyel müşterileri çok kolayca gerçek alıcıya çevirebilirsiniz. Hayal gücünüzü geliştirebilirsiniz.

Yaptığınız işten gurur duyma: Satıcılar halkın ve medyanın gözünde genellikle kötü tanıtılmış kişilerdir ve kötü şakalara maruz kalırlar. Satıcılar olmazsa hiçbir işin yürümeyeceğini hiçbir zaman unutmayınız. Pratik olarak üretilen her malın piyasaya sunulup satılması gerekmektedir. Satış olmasa avukata, muhasebeciye, vergi müfettişi ile tahsildarına, kamyon sürücüsüne niye ihtiyaç duyulsun ki?

Açık bir zihin: Gerçekten başarmak istiyorsanız, sizi her zaman en güçlü rakiplerinizin birkaç adım önünde tutacak şeyleri yapmaya hazır olmalısınız. Bir at yarışının galibi, burun farkıyla kazanmış olabilir. Oysa ilk ile ikinci sıraya verilen para ödülleri arasında muazzam bir fark vardır.

İşte bu özelliklere sahipseniz sizde satış temsilcisi olabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.